Style piwa i ich cechy charakterystyczne. ALE, lager, stout, IPA

Piwo jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie, a jego historia sięga setek lat wstecz. Podczas swojej długiej historii piwo przeszło wiele zmian i ewolucji, co doprowadziło do powstania jego różnorodnych stylów. W tym artykule omówione zostaną najważniejsze i najpopularniejsze style piwa takie jak ALE, lager, stout oraz IPA, a także przedstawione zostaną ich cechy charakterystyczne. 

Piwa ALE

ALE, czyli styl piwa górnej fermentacji, jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych rodzajów piwa na całym świecie. Charakteryzuje się bogatym, pełnym smakiem oraz wyższą zawartością alkoholu w porównaniu do innych stylów piwa. Ale jest również znane z szerokiej gamy aromatów, począwszy od chmielowych, owocowych, aż po karmelowe i przyprawowe. Najpopularniejsze podstyle ALE to: 

 • Pale ALE – jasne piwo o lekkim smaku z wyraźnymi nutami chmielowymi; 
 • Amber ALe – piwo o ciepłym i bogatym kolorze, charakteryzujące się lekkim, słodowym smakiem; 
 • India Pale ALE (IPA) – piwo o mocnym chmielowym smaku i aromacie, często z dodatkiem aromatycznych chmieli; 
 • Brown ALE – ciemniejsze piwo o bogatym, słodowym smaku i aromacie karmelu i orzechów. 

Piwa lager 

Piwo lager, czyli piwo dolnej fermentacji charakteryzuje się niskim poziomem alkoholu, lekkim smakiem i niską temperaturą fermentacji i leżakowania. W typologii piwnej lager oznacza każde piwo dolnej fermentacji, w przeciwieństwie do piw górnej fermentacji, czyli ale. Piwo to jest często zbite i klarowne, o złotym lub jasnobursztynowym kolorze. Najpopularniejsze odmiany lagera to:

 • Pilsner – jasne piwo o lekkim, orzeźwiającym smaku z nutami zbożowymi; 
 • Helles – jasne piwo o słodkim smaku z nutami zbożowymi; 
 • Dunkel – ciemne piwo o bogatym, słodowym smaku i aromacie czekoladowym; 
 • Bock – mocne piwo o ciemnym kolorze i słodko-gorzkiej nucie. 

Piwa stout 

Stout to piwo ciemne, gęste i pełne, które często jest kojarzone  z kawą lub czekoladą. Charakteryzuje się ono niską zawartością alkoholu i wysoką gęstością, a także wyrazistymi nutami palonymi i kawowymi. Najpopularniejsze podstyle stoutu to: 

 • Classic stout – tradycyjne piwo o niskiej zawartości alkoholu i wyrazistym smaku palonym;
 • Sweet stout – słodkie piwo z dodatkiem laktozy, która nadaje mu łagodniejszy smak; 
 • Imperial stout – mocne, intensywne piwo o wyrazistych nutach palonych i kawowych; 
 • Oatmeal stoat - piwo o łagodniejszym smaku, dzięki dodatkowi płatków owsianych. 

India Pale ALE (IPA) 

India Pale ALE, czyli piwo o mocnym aromacie chmielowym, jest jednym z najszybciej rozwijających się stylów piwa na całym świecie. Charakteryzuje się ono wyraźnym, często owocowym aromatem chmielowym oraz stosunkowo wysokim stężeniem alkoholu. Wyróżnić można piwa takie jak American IPA, Black IPA czy Belgian IPA. 

W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć również wiele innych, nowatorskich stylów piwa, które zyskują coraz większą popularność. Warto jednak pamiętać, że każdy z wymienionych wyżej stylów piwa jest unikatowy i ciekawy, dlatego warto spróbować różnych odmian, aby odkryć swoje ulubione.