Piwo a sezonowość. Jak różne style piwa są związane z porami roku i świętami

Sezonowość jest istotnym zagadnieniem w świecie piwa. Wiele piwnych stylów jest ściśle związanych z określonymi porami roku, świętami lub innymi ważnymi wydarzeniami. Niektóre z nich mają długoletnie tradycje, a inne są względnie nowe, jednak każde z nich jest szczególnie lubiane w określonej porze roku. 

Sezon wiosenny 

Rozpoczynając od wiosny, w tym okresie roku mamy do czynienia z najważniejszym świętem chrześcijańskim, jakim jest Wielkanoc. Wiele piw w tym czasie zostaje wypuszczonych w limitowanych edycjach, a ich styl jest często związany z tematyką wielkanocną. Może to być między innymi Bock (piwo ciemne o mocnym charakterze), Belgian Witbier (jasne, pszeniczne piwo) lub Saison (piwo z surowcami regionalnymi, charakteryzujące się lekkim smakiem i obniżoną zawartością alkoholu). Poza tym, wiosną popularne jest również wypijanie piw saison oraz IPA (piwa owocowe z dodatkiem chmielu) na świeżym powietrzu, podczas pikników oraz grillowania. 

Sezon letni 

Kolejną porą roku jest lato, gdzie głównym wydarzeniem jest okres urlopowy oraz większa liczba dni wolnych od pracy. Właśnie w tym okresie popularne są piwa takie jak Blonde ALE (piwo o złocistym kolorze, lekkie i orzeźwiające), Lager (jasne piwo o niskiej zawartości alkoholu) oraz Gose (odświeżające piwo z dodatkiem soli i kolendry). W czasie letnich upałów wiele osób chętnie sięga również po piwo pszeniczne (Hefeweizen lub Dunkelweizen), które są idealne na długi wieczór na tarasie lub plaży. 

Sezon jesienny 

Jesień to czas żniw i zbiorów, więc popularne w tym okresie piwa są z dodatkiem dyni (Pumpkin ALE) lub z dodatkiem innych sezonowych warzyw lub owoców (Cranberry ALE, Cider). Jesień to także czas przejścia z lżejszych, letnich piw na cięższe i mocniejsze smaki. W tym czasie często sięga się po piwo Bock, Baltic Porter lub Belgian Quadrupel.

Sezon zimowy 

Na koniec roku jest zima, pełna świątecznych wydarzeń i tradycji. To wtedy pojawiają się limitowane edycje piw o smaku korzennym i przyprawowym – takie jak Christmas ALE, czy Winter Warmer. Charakterystyczne jest także wypijanie ciemnych, mocnych piw (Imperial Stout, Black IPA) oraz piw o wyrazistym smaku i aromacie (Belgian Dubbel, Dark Saison) w tym okresie. W czasie świątecznych spotkań popularne są także piwa piernikowe, czy piwa o smaku suszonej śliwki lub rodzynków.

Podsumowanie – piwa a święta

Podsumowując, sezonowość jest ważnym elementem w świecie piwa i wpływa na to, jakie piwa są chętnie wybierane w różnych porach roku lub podczas różnych wydarzeń. Na przykład w Polsce popularnym piwem wielkanocnym jest Żywiec Bock, a w okresie Bożego Narodzenia wiele osób sięga po piwo Gdańskie Mocne, które jest produkowane tylko w tym okresie. W innych krajach popularne są także piwa o tematyce świątecznej, np. piwo Easter ALE w Wielkiej Brytanii czy Winter Lager w Niemczech. 

Oczywiście, niektóre style piwa są dostępne przez cały rok, jednak sezonowe wypuszczenie limitowanych edycji wzbudza szczególne zainteresowanie i jest czymś, na co wielu piwoszy czeka z niecierpliwością. Dlatego warto eksplorować i próbować różnych piwnych stylów, aby móc w pełni cieszyć się piwnym światem w różnych porach roku czy z okazji różnych wydarzeń.